פוסט: משלחת של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל ביקרה בבאר שבע

ממוצע זמן קריאה: 3

משלחת של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל ביקרה בבאר שבע

ממוצע זמן קריאה: 3 דקות

נשיאת מועצת העיתונות והתקשורת, השופטת בדימוס דליה דורנר, במהלך ביקור בבאר שבע:"יש לשמור מכל משמר על ערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל שתקשורת חופשית היא חלק מהותי ממנה"

משלחת של מועצת העיתונות והתקשורת בישראל, בראשות הנשיאה ,שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, ביקרה אתמול (יום שלישי, ה-3.9.2019) בבאר שבע, במסגרת תכנית הסיורים ברחבי הארץ שיזם מנכ"ל המועצה, מוטי רוזנבלום, על מנת להעלות את מודעות האזרחים לחשיבות על שמירה על חופש העיתונות, מחד ועל כללי האתיקה העיתונאית, מאידך.

הסיור, שאורגן על ידי דובר העיריה, אמנון יוסף, בהדרכתו המקצועית של מנהל אגף מנהל לוגיסטיקה וחירום בעיר, עמית ריינגולד, החל בביקור באולם מועצת עיריית באר שבע ,שם קיבל את פני המשלחת ראש העיר רוביק דנילוביץ' בליווי מנכ"לית העיריה, אבישג אבטובי וסגני ראש העיר, טל אל-על ושמעון בוקר.

ראש העיר פרש בפני המשתתפים בסגנונו הנלהב והמיוחד את חזונו ביחס למדינה ככלל וביחס לנגב ולעירו בפרט . ראש העיר רואה את באר שבע כמטרופולין החולש על השטח הגדול של הנגב ומקושר ברשת תחבורה מהירה אל המטרופולין הגדול בגוש דן.

באר שבע בהתאם לחזון הזה, שחלקים ממנו כבר מתגשמים הלכה למעשה, הופכת למרכז הייטק וידע טכנולוגי אזרחי וצבאי וזאת תוך השגת שיתוף פעולה בין מספר גורמים שהם: המדינה המספקת את התשתיות וממנפת, האקדמיה (אוניברסיטת בן-גוריון)  כמקור הידע וכוח האדם המיומן והאיכותי, העירייה כמנוע הקטר הדוחף, מסיר חסמים ומאפשר את השינוי, והחברות הפרטיות שהן המביאות את ההשקעות הדרושות ויוצרות את מקומות העבודה . השילוב של כל הגורמים, לדברי דנילוביץ, הללו הוא שיניע את הפריחה הכלכלית.

ראש העיר העלה על נס את פארק ההייטק החדש ומרכז הסייבר הלאומי ההולך ומוקם בפאתי העיר והמשלב את כל הגורמים הללו בגישה כוללנית של "אקו סיסטם".

מנכ"ל מועצת העיתונות, מוטי רוזנבלום, העניק בדברי ברכתו, נופך אישי בציינו שאביו המנוח שהיה נהג קטר ברכבת ישראל בקו לבאר שבע –  נהג גם בקטר הקיטור שמספרו 70414, המוזכר בשירו הידוע  של חיים חפר, הניצב כיום בתחנת העתיקה וההיסטורית של העיר.

העיתונאי הוותיק, וחבר בית הדין לאתיקה של מועצת העיתונות, גיל קיסרי, ריגש את המשתתפים כשסיפר שהוא היה בין משחררי העיר באר שבע במלחמת העצמאות.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ מעניק את פסלון העיר לנשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר ולמנכ"ל מוטי רוזנבלום.צילום - דיאגו מיטלברג

נשיאת המועצה, השופטת בדימוס דליה דורנר, הדגישה בדבריה כי "יש לשמור מכל משמר על ערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל שתקשורת חופשית היא חלק מהותי ממנה". הנשיאה ציינה שהגשמת חזון מגילת העצמאות  אינו דבר המובן מאילו ויש לטפח אותו ולהנחיל אותו לדור הצעיר.

ובהתאם  לדברי הנשיאה פנו חברי המשלחת לביקור בבית הספר המקיף ו' ע"ש קוהל בעיר, שם  נפגשו עם בני נוער הלומדים במגמת תקשורת לשיחה על נושא התקשורת ותפקידה בחברה ועל נושא חופש העיתונות.

לאחר סקירה כללית על בית הספר מפי המנהלת, מתי מינדלין, הציגו התלמידים שאלות חשובות ונוקבות העוסקות במעמד התקשורת כיום, על הדרכים לאבחנה בין ידיעות מזויפות ואמיתיות ("פייק ניוז") בעולם התקשורת מרובת הערוצים. כן נשאלו החברים על היחס בין השלטון והתקשורת וההתקפות על עיתונאים מצד פוליטיקאים ונושאי משרה, ושאלות אתיות על המותר והאסור בהשגת ידיעות בלעדיות ('סקופים').

במהלך השיח הער שהתקיים, בהובלת מרכזת לימודי האזרחות בבית הספר, נורית זהר-גולן, השיבו חברי מועצת העיתונות על השאלות ובתורם הפנו שאלות לדור הצעיר על הרגלי צריכת התקשורת שלהם ועל מידת האמינות שהם מייחסים לאמצעי התקשורת הממוסדים.

הנשיאה דורנר סיכמה את הדיאלוג באומרה שעל כתפי הדור הצעיר מוטלת כעת המשימה לשמור לכל משמר על חופש ההבעה והעיתונות  כרכיב מרכזי בדמוקרטיה .

בהמשך הסיור ביקרו חברי המשלחת במוזיאון האנזא"ק, הלא הוא כוח הפרשים האוסטרלים והניוזילנדים שכבשו את העיר מידי העות'מאנים במלחמת העולם הראשונה  שם שמעו סקירה על התוכניות לפיתוח התיירות ופעילות התרבות בעיר. משם פנו חברי המועצה דרך רחובות העיר העתיקה ההיסטורית אל פארק ההייטק לטכנולוגיות מתקדמות, שם הציג בפניהם מנכ"ל הפארק, רועי צוובנר, בפניהם את הפעילות של מרכזי הפיתוח ואת הבניינים הקיימים ואת אלה הנמצאים בשלבי הקמה.

את הביקור בבאר שבע חתם סיור מרתק במרכז של חברת CDI , השוכנת בפארק אשר עוסקת במתן פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לרווחת בני הגיל השלישי, בחברה שבה שכבת גיל זה הולכת ומתרחבת.

החדשים שלנו

השאירו תגובה למערכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השאירו תגובה

צרו קשר

מאמרים נוספים

נשמח לשיתף הדף שלנו :-)