פוסט: לעבור את השיפוץ בשלום

ממוצע זמן קריאה: 4

לעבור את השיפוץ בשלום

ממוצע זמן קריאה: 4 דקות

לכל מי שנמצא לפני תהליך של שיפוצים בבית. הכתבה הזו במיוחד עבורכם!

האביב בפתח ואיתו גל השיפוצים, נתוני הלמ"ס מצביעים על כך שמידי שנה, אלפי בעלי דירות נכנסים לתהליכים של שיפוץ והתחדשות. ההחלטה על כניסה להליך שיפוץ הבית הינה החלטה משמעותית והרת גורל שטומנת בחובה הוצאות כספיות גדולות. רבים מאלו שמעוניינים לשפץ את ביתם עושים זאת מתוך רצון לחדש או לרענן וחלקם עושים זאת מתוך רצון לשנות את מבנה הבית ולהתאימו לצרכיי המשפחה המשתנים. מה שבטוח כולם זקוקים לכסף ומחפשים אפשרויות להלוואות ולמשכנתא. מה שבטוח מדובר בפרויקט גדול הכרוך בהוצאות גדולות מאד ודורש תכנון קפדני זמן רב מראש.

מרכז המבקרים של 'מרכז הבנייה הישראלי' עומד לרשות המבקרים, ומטרתו לסייע בקבלת החלטות נכונות שיובילו להשלמת פרויקט השיפוץ באיכות המרבית, בתקציב המדויק ובלוחות הזמנים שתוכננו. התכנון, הסדר והידע מאפשרים שליטה ובקרה על התהליך, שמירה על איכות החיים במהלך השיפוץ והנאה מושלמת מהתוצר הסופי. בנוסף מרכז הבנייה הישראלי מציע קורס 'בנה ביתך בתבונה' לבונים ולמשפצים, הקורס משלב לימוד והסברים מעשיים במתחם הבית השקוף, הקורס מקנה ידע רב בתחומי הבנייה התכנון והשיפוץ ומאפשר להתנהל בצורה נכונה מול אנשי המקצוע, בחירת חומרי הגלם וגורמים נוספים הקשורים בפרויקט.

תהליך תכנון השיפוץ מתחיל מרגע ההחלטה על השיפוץ ועד לרגע שבו קבלן הביצוע מתחיל הפרויקט. מדובר בתהליך משמעותי שמובילים אותו מספר נותני שירותים ומתכננים, כשהמתכנן המרכזי והראשי הוא הגורם המקיים את השיח הראשון עם המשפחה, שבהמשכה הוא מתרגם את הנתונים שאסף אל תוך תוכנית יחד עם המידע התכנוני הרשמי, לכדי סקיצות שהופכות לתכניות מפורטות המעובדות כנספח למכרז קבלנים כשבסופו של דבר הופכות תכניות אלו (לביצוע) לכלי המרכזי לשיפוץ הבית על כל מרכיביו. מדובר בתהליך שדורש אמצעים רבים להצלחת הפרויקט, כשההגדרה הבסיסית של ההצלחה גלומה בנרטיב ארוך השנים של מרכז הבנייה הישראלי: הצלחת הפרויקט משמעותה – בית איכותי, התואם את צרכי המשפחה ואת התקציב שהוגדר על ידה.

המומחים של מרכז הבנייה הישראלי במספר טיפים שיסייעו לכם לעבור את השיפוץ בשלום:

הגדירו את מטרות השיפוץ מראש

שיפוץ הבית הוא פרויקט גדול, לכן, מומלץ מאד להגדיר לעצמכם מהי המטרה שאותה אתם רוצים להשיג באמצעות השיפוץ, האם אתם רוצים להעלות את ערך הדירה לפני מכירה? האם הצרכים שלכם השתנו ואתם צריכים להגדיל את הדירה או להקטין אותה? האם אתם רוצים שינוי וריענון?.  הגדרת מטרות השיפוץ מראש תסייע לכם להגיע לתכנון נכון יותר של השיפוץ ותמנע מכם חריגה מהתקציב שהוגדר מראש. כך לדוגמה, קיים הבדל משמעותי בעלויות בין שיפוץ שנועד להגדיל את הבית וכולל שבירת קירות שלמים לבין שיפוץ למטרות שינוי וריענון קוסמטי שיכול להסתכם בצבע והחלפת רהיטים בלבד.

בחירה ריאלית של מוצרי גמר

הבדלי המחיר בין מוצרי הגמר השונים יכולים להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים. ניתן לבחור בריצוף שעולה 100 ₪ למ"ר, וניתן לבחור בריצוף ב-400 ₪ למ"ר, ברז יכול לעלות לכם 400 ₪ או 3000 ₪. בחרו במוצרים שעומדים בתקציב שתכננתם, השוו בין חנויות וספקים. גם במקרה הזה היערכות מוקדמת ותכנון מפורט יכולים לסייע לכם לחסוך בהוצאות.

כשהזול הוא בעצם היקר

אל תתפתו לקבלנים זולים, למבצעים נקודתיים, לחומרים 'חדשים' ולא מוכרים, או לתשלום מראש תמורת הנחה גדולה! כל אלה עלולים לפגום באיכות הבניה, לגרום לתקלות וליקויים, ובסופו של דבר יובילו לחריגות משמעותיות. אל תעדיפו חיסכון במחיר על חשבון אמינות ואיכות.

חשוב מאוד להקפיד על בניית תקציב בצורה נכונה ומסודרת אשר כולל את כל ההוצאות הקשורות לתהליך התכנון והשיפוץ. רצוי מאד לקחת בחשבון את שכר הטרחה למתכננים והוצאות בלתי מתוכננות. לא פחות חשוב הוא לעמוד בתקציב לאחר השלמתו ולא לעגל פינות ולהתפתות להוצאות שלא שוקללו מלכתחילה.

עיצוב הבית מחדש

במידה והחלטתם לעבוד עם מעצב פנים, נסו לשלב אותו כבר בשלבים הראשונים של תכנון השיפוץ מכיוון שיחד תוכלו להגדיר סגנון עיצובי מסוים וללכת יחד לאורך כל הדרך. השתדלו להימנע מטרנדים והתמקדו בטעמכם האישי, הטרנד של היום לא יהיה רלוונטי מחר אך טעמכם האישי יהיה נכון עבורכם לתמיד. במידה ואתם רוצים לעצב את הבית בצורה שתעניק לכם גיוון ועניין ניתן לעשות זאת באמצעות צבע על הקירות, טפטים, ריהוט וכו', כולם אלמנטים עיצוביים שניתן להחליף בקלות יחסית ובעלות לא גבוהה.

טיפים לבחירת אדריכל

ישנם מאפיינים רצויים רבים בבחירת אדריכל\ המעצב, אך שניים מהם חשובים מן השאר:

  1. קשר בין אישי מיטבי בין הלקוח לאדריכל הוא בבחינת חובה, לצד ניסיון והמלצות מלקוחות מרוצים, רמת המקצועיות והוותק המקצועי.
  2. בשכ"ט נלקח בחשבון כל המרכיבים והתוצרים שמצופה יהיה לקבל מהאדריכל. שכר הטרחה מתבסס על תעריפים המקובלים בארגון הארצי של האדריכלים, תעריף שיבטיח שהאדריכל יכין תכניות מפורטות לשיפוץ, כאלה שלא יאפשרו לשום הוצאה בלתי נצפית מראש למצוא דרכה אל כיסו של הלקוח.

גישה

לא מעט מהצלחת תהליך השיפוץ תלוי בגישה. ולכן חשוב לדעת איך לגשת אל הפרויקט על מנת לצלוח אותו מבלי להתחרפן. חשוב להבין מה אתם יודעים ומה לא, ולבחור את אנשי המקצוע הנכונים שידעו לעטוף ולהשלים לכם את החסר.

תיאום ציפיות

צריך להתבצע ב2 מישורים. הראשון בין בני הזוג, חשוב להסתנכרן אחד מול השני ולנסות להגיע להסכמות משותפות בנוגע לסגנון ועוד.. השני הוא בין הזוג לבין האדריכל, חשוב מאוד לעשות תיאום ציפיות לפני תחילת התהליך ושהאדריכל יסביר לזוג מה אפשרי ומה לא.

בחירת אנשי מקצוע נכונים

הטיפ החשוב ביותר, תהליך השיפוץ יכול להיות חוויה חיובית או סיוט והגורם המשמעותי שיקבע איך התהליך יהיה הם אנשי המקצוע שילוו את התהליך. החל מהמתכננים ועד קבלני הביצוע, המעצב או האדריכל. חשוב לקחת אנשי מקצוע ששמם הולך לפניהם ועוד יותר מכך ששמם הטוב חשוב להם. כך תהיו בטוחים שתקבלו את המוצר הטוב ביותר.

לסיכום, המשפט "סוף מעשה במחשבה תחילה" מתאים מאד לתהליך השיפוץ. השקיעו משאבים וזמן בתהליך התכנון וכך תוכלו לעבור בשלום את תהליך השיפוץ ולכו תדעו, אולי אפילו תצליחו ליהנות ממנו.

החדשים שלנו

השאירו תגובה למערכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השאירו תגובה

צרו קשר

מאמרים נוספים

נשמח לשיתף הדף שלנו :-)