פוסט: הזמר, השחקן והיוצר יגאל בשן הלך היום לעולמו

ממוצע זמן קריאה: 11

הזמר, השחקן והיוצר יגאל בשן הלך היום לעולמו

ממוצע זמן קריאה: 11 דקות
 

הזמר, השחקן והיוצר יגאל בשן הלך היום לעולמו, בן 68 היה במותו. בשן הותיר אשה ושני ילדים. זכור מתוכנית הטלוויזיה הופה היי ומחמישה עשורים של יצירה.

ממשפחתו נמסר: "בצער רב ובכאב גדול אנו מודיעים על לכתו של אהובנו יגאל בשן, איש משפחה חם ואוהב. אומן ויוצר. פרטי הלוויה יפורסמו בהמשך".

הזמר, השחקן והיוצר יגאל בשן הלך היום לעולמו, בביתו בתל אביב, כשהוא בן 68. בשן מגדולי הזמרים חתום על נכסי צאן ברזל במוזיקה הישראלית וזכור מלהיטים כמו "סיוון", יש לי ציפור קטנה בלב", "בואי נעשה לנו חג" , "מתוק מתוק"’ “ , "ילד פלא" ועוד. ממשפחתו נמסר: "בצער רב ובכאב גדול אנו מודיעים על לכתו של אהובנו יגאל בשן, איש משפחה חם ואוהב. אומן ויוצר. פרטי הלוויה יפורסמו בהמשך".

יגאל בשן נולד בשנת 1950 בשם יגאל בשארי,  במושב נחלת יהודה לציונה ויוסף בשארי, ילידי הארץ ממוצא תימני. כבר מגיל צעיר אהב לשיר ולנגן בגיטרה. בתיכון למד בבית הספר לאמנויות רננים שבתל אביב. מגיל 15 הופיע עם שלומית אהרון, חברתו לכיתה, בצמד "יגאל ושלומית". השניים הקליטו מספר שירים שהושמעו יפה ברדיו, כ"גיל הזהב" ו"שנת אלפיים", אך לא הגיעו להוצאת אלבום שלם.

בגיל 17 הופיע במחזמר "איי לייק מייק" לצד שולה חן וחברו הטוב מוטי גלעדי, שהמליץ לו לשנות את שם משפחתו לבשן. בספטמבר 1968 הוציא תחת השם "יגאל בשן" תקליטון בכורה ובו ארבעה שירים ("אהבתי ילדה", "יש לי פנאי", "קרנבל" ו"ערי הגדה"). התקליטון זכה להצלחה גדולה ובשן הפך לזמר מוכר.

בשנת 1969, והוא בן 18 בלבד, זכה בשן ב"פרס כינור דוד" וביצע בפסטיבל הזמר והפזמון את "על גל האבן הלבנה" למילים של ירון לונדון וללחן של יעקב הולנדר. הוא השתתף גם בפסטיבל הזמר החסידי שם ביצע את "עושה שלום" שהלחינה נורית הירש למילים מן התפילה, וזכה במקום השני. בסוף 1969 הוציא תקליטון מצליח נוסף (עם השירים "אין לי יותר מה לומר" ו"שיר לפנות ערב") ובערב ראש השנה תשל"ט זכה בתואר זמר השנה של גלי צה"ל.

 

עקב פרסומו הגדול עוד טרם גיוסו, פנו לבשן כל ראשי הלהקות הצבאיות כדי שיבוא לשרת בלהקה שלהם. הוא בחר ללכת לפיקוד הצפון תחת פיקודו של דוד אלעזר, אשר אישר לו להופיע בשירותו הצבאי במופע סולו עם חבורת נגנים. בשן היה שותף לתוכניות "מהצפון באהבה" ו"חייך לעולם" של להקת פיקוד הצפון, בהן היה הסולן ברוב השירים, לצד עדנה לב (בשיר "מיכל מיכאל"), אוהד נהרין וסמדר ברנר. בין היתר בלטו השירים "לצפון באהבה", "מתנה מן הים", "סיירת אגוז" ו"מתוק מתוק", אשר זכה בתואר שיר השנה במצעד הפזמונים השנתי של קול ישראל. במקביל לשירותו הצבאי, המשיך בשן בקריירת סולו והוציא את האלבומים "לצפון באהבה" ו"יגאל בשן", בהם נכללו מספר משיריו בלהקה הצבאית, לצד שירים חדשים כ"מודד המדרכות".

שיא ההצלחה בשנות השבעים ותחילת השמונים – עם שחרורו מהצבא בשנת 1972, הוציא בשן את האלבום "להשתחרר", בו בלטו השירים "להשתחרר" ו"מה נשתנה" (אין קשר לקטע המוכר מההגדה של פסח). הוא נבחר פעם נוספת לזמר השנה של גלי צה"ל, וביצע ביחד עם עדנה לב (מהלהקה הצבאית בה היה חבר) את הדואט "צריך לשמור על הבית שלי", שכתב פזמונאי השנה אהוד מנור והלחין מלחין השנה יאיר רוזנבלום. הוא גם השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון של אותה שנה עם השיר "חלקת אלוהים קטנה". באותה שנה נשא בשן לאישה את מיקה מרידור, יוצאת להקת פיקוד מרכז, בתו של השר וחבר הכנסת יעקב מרידור.

בפסטיבל הזמר והפזמון 1973 זכה השיר "את ואני נולדנו בתש"ח", שהלחין בשן למילים של מוטי גלעדי, לעיבוד של אלדד שרים ובביצועה של עדנה לב. באותה שנה ביצע בשן ערב פסטיבל הזמר המזרחי את "לקראת שבת", וזכה שוב במקום הראשון. המנחה רבקה מיכאלי בישרה לבשן בשידור חי על הזכייה, וגם על כך שבאותו הזמן נולד בנו הבכור אורי, לימים זמר בזכות עצמו.

בשנת 1974 כיכב בשן לצד דליה פרידלנד בסרטו של ג'ורג' עובדיה "שרית", בו גם הלחין ושר את השירים, ביניהם "כוכבים לא משקרים" בליווי ריקי גל. באותה שנה הוציא את האלבום "קפה אצל ברטה". האלבום כלל חידושים ל"את ואני נולדנו בתש"ח", בנוסף ל"דודי שב הביתה", "לקראת שבת" ושיר הנושא של התקליט, שהפך ללהיט ענק, וחודש באותה שנה על ידי שלישיית "הנשמות הטהורות". הוא שוב השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "יהיה פעם טוב" שזכה במקום השלישי. כמו כן, בשן זכה שוב בתואר זמר השנה בגלי צה"ל, ולראשונה באותו תואר גם בקול ישראל.

בשנת 1975 הוציא בשן את האלבום "יגאל בשן וחברים טובים". השיר המפורסם ביותר באלבום היה "יש לי ציפור קטנה בלב", אשר הלחין בשן למילים שכתב יחד עם יוסי בנאי, ונחשב לאחד משיריו הידועים ביותר עד היום. באלבום נכללו גם השירים "דודה ודוד", "בואי נעשה לנו חג" מחגיגות יום העצמאות של אותה שנה, וחידוש ל"אם ננעלו", בו שרה עפרה חזה קולות רקע, עשור לפני שהפכה את השיר ללהיט בינלאומי בביצועה.

בשנת 1976 הוציא בשן את אלבומו "צבעים", מתוכו הצליחו השירים "דברי אלי ללא מילים", ו"אבא תגיד לי למה". באותה שנה צילם הערוץ הראשון הופעה של בשן במועדון "צוותא". במופע שר בשן ממיטב להיטיו. באותה הופעה נחשף גם צידו ההומוריסטי וכישרון החקיינות של בשן, כאשר אירח את טוביה צפיר, ושניהם במערכון משותף ערכו חיקויים זה של זה. לאחר מכן פצח בשן בחיקויים של מיטב זמרי ישראל. באותו מופע אירח בשן גם את צמד הפרברים. במאי אותה שנה השתתף בשן בפסטיבל הזמר והפזמון תשל"ו, בו הלחין וביצע את "השיר על נפתלי הרץ אימבר" (מילים: אפרים דיון, עיבוד: אלדד שרים). בסוף השנה הלחין בשן ושר עם יזהר כהן את שיר הנושא של הסרט "משפחת צנעני" (מילים: אילן גולדהירש, עיבוד: פולדי שצמן).

בשנת 1977 חתם בשן על חוזה בחו"ל להקלטת ארבעה אלבומים באנגלית. האלבום הראשון, "You Got The Power", בהפקת אבי עופרים, הופיע באותה שנה וכלל גרסאות באנגלית ל"דודי שב הביתה" ו-"יש לי ציפור קטנה בלב" וכן שירים שיצר במשותף עם שמוליק צ'יזיק, ביניהם השיר "My Suzanne", שתורגם מאוחר יותר ל"סיוון". בשנת 1978 הופיע בלונדון האלבום "You're The Only One", תקליט בסגנון פופ. ב-1979 יצא האלבום "I'm Ready" שהכיל חומר שכתבו לבשן בריאן אדמס ואלטון ג'ון. האלבומים לא זכו להצלחה גדולה, ובשן ויתר על הקלטת האלבום הרביעי בחוזה ("High on an Easy Feeling") והעדיף לחזור לארץ.

על אף שהותו באותן שנים בחו"ל, הוציא בשן אלבומים חדשים גם בארץ. בשנת 1978 יצא האלבום "מכת שמש" שאת שיר הנושא שלו כתב עם דורי בן זאב., עוד מתוך האלבום הצליח השיר: "שלום לך מולדת" . בשנת 1979 הוציא את האלבום "איתך הלילה", אשר היה ברובו בסגנון רוק והופק מוזיקלית על ידי מרק לונדון. שיריו הבולטים כללו את "ריקדו את השלום", אשר נכתב לכבוד הסכם השלום בין ישראל למצרים, "שיפוט מהיר", ו"איתך הלילה". בהקלטת האלבום השתתפו חברי להקת "ברוש", אריק רודיך, ודודי רוזנטל בקלידים, חיים רומנו בגיטרה חשמלית, מאיר ישראל בתופים וקובי כהן בבס. באותה שנה שר את שיר הנושא של הסרט "דיזנגוף 99" (מילים: דורי בן-זאב, לחן ועיבוד: אריק רודיך). בדצמבר 1979 השתתף בשן בפסטיבל שירי ילדים מספר 10 בו שר את השיר "ילד פלא" של לוין קיפניס (עיבוד: קובי אושרת).

בשנת 1980 הקליט בשן אלבום עם להקת "ברוש", אך חברת "הד ארצי" העדיפה להוציא לו את אוסף הלהיטים – "מסע אל תוך הזמן". באביב אותה שנה, ביצע את "חייך אכלת אותה" (מילים: אילן גולדהירש, לחן ועיבוד: אילן מוכיח) – שיר הנושא לסרט המתיחות של יהודה ברקן. בדצמבר אותה שנה הופיע (עם להקת "חטיף") בפסטיבל שירי הילדים מספר 11, עם השיר "איפה את עכשיו" (מילים ולחן: גידי קורן, עיבוד: אלדד שרים).

בשנת 1981 הוציא בשן את אלבומו הראשון אחרי חזרתו הסופית לארץ, "סיון", אשר הוקלט עם להקת "ברוש"', שהייתה שותפה גם לעיבודים, ועם דודי רוזנטל בקלידים. האלבום היה המצליח ביותר באותה שנה, וכלל מלבד שיר הנושא גם את הלהיטים "תן לי" ("מה שהיה, תשכח מזה…") מתחרות הקדם אירוויזיון, "נולד מחדש" ו"אלוהים, תן לי כוח!".

אחרי הצלחת האלבום "סיון", המשיך בשן בשיתוף הפעולה עם להקת "ברוש", והוציא בשנת 1982 את האלבום "לא לבד". באלבום נכללו בין היתר השירים "האמיני לי", "את לא לבד", "רוצה הביתה" (מילים: אהוד מנור), והדואט עם יצחק קלפטר "שנינו ביחד". באותה שנה התחרה בפעם השנייה ברציפות בקדם האירוויזיון עם השיר "זה הרגע" (מילים: דודו וייזר, לחן ועיבוד: אילן וירצברג), וכן הוציא את השיר "בעוד שנה אני חוזר", שהיה בעצם גרסה עברית לשיר "I'm Ready" שביצע במקור באנגלית בסוף שנות ה-70. השיר זכה להצלחה, הגיע למקום ה-17 במצעד הפזמונים השנתי תשמ"ג (1983) של רשת ג', אך לא נכלל באחד מאלבומיו. בנוסף לקח חלק במחזמר לילדים "גדליהו והמיסטוק" שהלחין גרי אקשטיין. במצעד הפזמונים השנתי של רשת ג' לשנת תשמ"ב (1982) זכה בשן בתואר זמר השנה של רשת ג'.

בשנת 1983 החל ביחד עם גרי אקשטיין בהפקת אלבום בכורה רוקיסטי לריקי גל, אשר בסופו של דבר נגנז. גל ביצעה באותה שנה בתחרות הקדם אירוויזיון את השיר "פנים" שבשן כתב והלחין לה (עיבוד: קובי אושרת). באותה שנה יצא אלבומו "נולדתי במזל בתולה", בו כתב והלחין לראשונה את כל השירים, ביניהם: "אם הייתי שר לך", "אני נשבע בשם הבלוז" ו"איך אפשר". גרי אקשטיין עיבד והפיק את שירי האלבום, ועימו ניגנו חברי להקת "ברוש", ואבנר קנר בקלידים. עוד באותה שנה השתתף בתוכנית "חיילים יצאו לדרך" ובה ביצע חידוש לשיר "היה לי חבר היה לי אח", ועם חנן גולדבלט, ששי קשת, אושיק לוי ויוסי סוויה את השיר "עדה".

בשנת 1983 בפסטיבל שירי הילדים כתב לגידי גוב את "הופה היי" שזכה במקום השני באותו פסטיבל. בדצמבר 1984 זכה במקום הראשון בפסטיגל מספר 4, עם השיר "ציגלה ביגלה בום" שכתב והלחין, לעיבוד של רמי לוין.

ב-1985 הוציא מיני אלבום שכלל 3 שירים בלבד: "איתה", "דניאלה" (בשניהם עיבוד של רמי לוין) ו"אין עבודה אין אהבה" (עיבוד: יזהר אשדות, נגינה: להקת "ברוש").

לקראת תחרות הקדם אירוויזיון של שנת 1985, פנה עוזי חיטמן לבשן בבקשה שיבצע בתחרות שיר שכתב. בשן סירב תחילה, אך כששמע את השיר, החליט להיענות בתנאי שגם חיטמן יצטרף לשירה. עם צירופו של הכנר יונתן מילר גובשה השלישייה "כמו צועני", אשר ביצעה את השיר "כמו צועני" בתחרות. השיר הגיע למקום השני, בהפרש של נקודה אחת בלבד מ"עולה עולה" של יזהר כהן. בעקבות ההפסד בתחרות כתבו בשן וחיטמן את השיר ההומוריסטי "אנחנו נשארים בארץ", אשר זכה להצלחה מפתיעה ונבחר כ"שיר השנה" של רשת ג', כשהוא גובר על "עולה עולה" במצעד השנתי.

בעקבות ההצלחה יצאה השלישייה לסיבוב הופעות, אשר כלל לצד שני שירים אלה גם את "מה נשאר לי", "אל תגעו באהבה", "טוחנים", "שקט שאחרי הסערה", "איתה", "יש עוד סיכוי", "איזה לילה" ועוד. המופע זכה להצלחה מרובה, ובעקבותיו יצא האלבום "אנחנו נשארים בארץ" אשר כלל את שירי ההופעה, והצליח אף הוא. באותה שנה השתתפה הלהקה בפסטיגל, בו זכתה במקום השני עם השיר "ארץ הצבר". בשן אף הופיע לבדו באותו פסטיגל, וזכה במקום הרביעי עם השיר "אדוני ראש העיר".

בשנת 1986 קיבלה השלישייה הצעה לככב בתוכנית טלוויזיה לילדים. התוכנית, "הופה היי", זכתה להצלחה גדולה, הן בחנויות עם שני אלבומים מצליחים, והן על הבמה, עם מעל 600 הופעות בשנתיים. לאחר האלבום "הפסקת חשמל" ב-1988 התפרקה השלישייה. בדצמבר 1986 השתתף בשן בפסטיבל שירי הילדים מספר 17 עם השיר "אני אוהב אותך יפה שלי" (מילים ולחן: יגאל בשן ועוזי חיטמן, עיבוד: יורם צדוק).

בשנת 1988 הוציא בשן אלבום אישי ובוגר עם טקסטים שכתב רוני סומק והלחין ועיבד ומיקי גבריאלוב, "יגאל בשן – נטו". האלבום זכה לביקורות טובות, אולם נכשל מסחרית. בין שירי האלבום התפרסמו: "מוקיון", "בלוז עלבונות" "עוד פאב" ו"קטיפה", באותה שנה פתח בשן את משרד ההפקות "שילוב הפקות", בו גילה והפיק בין השאר את האחיות אופירה ורוית יוספי, הגיטריסט ארז נץ, שלומי שבת, לאה שבת ואחינועם ניני.

בשנת 1989 חידש בשן עם אופירה ורוית יוספי את השיר "יום יבוא" של המחזמר "אל תקרא לי שחור", והשתתף בפסטיגל עם השיר "ביישן אוהב אותך". באותה שנה הפיק את אלבומו של עוזי חיטמן "אורח", ובעקבות הביקוש הרב החליט לחזור עם "הופה היי" לעונה חדשה כאשר את חיטמן ומילר החליפו אבי דור ואהרון פררה. גם הפעם ההרכב זכה להצלחה גדולה בטלוויזיה (6 עונות), בחנויות (6 אלבומים) ועל הבמה (5 הצגות מצליחות מאוד). ההרכב החדש פעל עד סוף שנות ה-90. באותן שנים הרבתה הלהקה להשתתף בתחרויות הפסטיגל; בשנת 1992 זכו "הופה היי" במקום הראשון בפסטיגל עם השיר "היי עצור". באותה תחרות ביצע לבדו את השיר "יעל". בשנת 1993 זכו במקום השני בפסטיגל עם השיר "עושים שמח", ובשן שר את השיר "שיר אהבה ממוחשב". בשנת 1995 שר בפסטיגל את השיר "לא נוותר" ועם "הופה היי" את "כשיש לך חבר" אשר זיכה אותם במקום השני.

במהלך שנות ה-90, על אף ההצלחה עם "הופה היי", לא ויתר בשן גם על קהל המבוגרים. בשנת 1990 כתב לאחיות אופירה ורוית יוספי את השיר "אלוהים".

בשנת 1991 ביצע את השיר "דברים יפים קורים לנו עכשיו" (בעקבות המצב במהלך מלחמת המפרץ) ואת השיר "ילד עצוב" עם שלומי שבת. באותה שנה כתב (עם אבי דור) והפיק לשלומי שבת את השיר "מכאן" לקדם אירוויזיון.

בשנת 1992 הוציא בשן אלבום אוסף ראשון, "אוספים אותי 92-70", ובו שלושה שירים חדשים בעיבודו של ברי סחרוף. בנוסף הקליט מחדש את להיטו משנת 1978 "היי שלום מולדת" בגרסה עדכנית ורעננה. בדצמבר אותה שנה השתתף בפסטיגל עם השיר "יעל", שכתב והלחין, לעיבוד של עובד אפרת.

בדצמבר 1993 השתתף בפסטיגל עם "שיר אהבה ממחושב", שכתב והלחין. בסוף שנת 1994 הוציא בשן את הדיסק "כאן באמצע החיים", בו כתב את כל מילות השירים. מתוך הדיסק בלטו שיר הנושא (לחן: יגאל בשן) ו"איתך" (לחן: יורם צדוק). את שירי האלבום עיבד הגיטריסט אבי סינגולדה אשר מאז נהפך לאחד מהנגנים הקבועים של בשן. בסוף 1995 השתתף בפסטיגל עם השיר "לא נוותר" (מילים: חמוטל בן זאב עפרון, לחן ועיבוד: יורם צדוק).

בתחילת 1996 יצא בשן בסיבוב הופעות למבוגרים, לאחר הפסקה של שבע שנים. לכבוד צאת המופע הקליט שיר חדש בשם "ילדי לבנון". בנוסף לרגל צאת המופע חידש בשן שניים מלהיטיו הישנים "מתוק מתוק" שזכה לגירסת רוקנ'רול עדכנית, ו"לקראת שבת" שבוצע במקצב רגאיי.

בשנת 1997 הקליט בשן שיר חדש בשם "לדבר אהבה", ובשידור של תוכנית האירוח "בשידור חי" עם דן שילון, בו התארח בשן, הייתה גם הזמרת זהבה בן, והשניים ביצעו את השיר בדואט. כמה ימים לאחר השידור הקליטו השניים את השיר שיצא לרדיו.

בשנת 1999 הוציא בשן את האלבום "תלוי רק בך", הכולל את השירים "תל אביב בוכה בלילה", שיר הנושא, הדואט עם סי היימן "תמיד ביחד" וחידוש ל"אין לי יותר מה לומר". על האלבום עבד בשן עם דודי רוזנטל וז'אן פול זימבריס. במקביל ליציאת האלבום יצא בשן בסיבוב הופעות בשם "כל השירים", מופע אקוסטי אינטימי עם הגיטריסט אבי סינגולדה, שזכה להצלחה ורץ כשלוש שנים. באותה שנה החל בשן להגיש את תוכנית הרדיו "בין שישי לבשן" ברשת ב', בה הוא מדבר על השבוע החולף ומשמיע שירים. התוכנית משודרת עד היום מדי שישי וזוכה לאחוזי האזנה גבוהים.

בשנת 2000 הפיק רדיו נטקינג פרודיה על השיר "Stan" של אמינם. בגרסה העברית בביצועם של אסי וגורי הפך סטן ל"חן", והשיר עסק במעריץ מטורף של בשן. השיר זכה להצלחה גדולה, וליותר מ-250 אלף כניסות לאתר האינטרנט להורדת השיר.

בשנת 2001 הוציא בשן את "ציפור קטנה בלב", אלבום אוסף כפול ובו 40 מלהיטיו הגדולים. האוסף כלל גירסת רמיקס ל"יש לי ציפור קטנה בלב", ושיר חדש שכתב והלחין בשם "ואת יפה נשארת יפה" (עיבוד: ירון בכר). השיר זכה להצלחה, ובשן יצא בעקבותיו לסיבוב הופעות.

במרץ 2003 הוציא בשן את האלבום "שמים תחייכו", בו כתב והלחין את כל השירים. באלבום נכללו השירים "אוי אהובתי", "זה רק הלב" ושיר הנושא. את שירי האלבום עיבד הגיטריסט שמוליק בודגוב, אשר עבד עם בשן שני עשורים קודם לכן במסגרת להקת "ברוש". עוד באותה שנה סיפור אישי של בחור אלג'יראי שעלה לארץ במיוחד כדי להתגייס לצה"ל נגע לליבו של בשן, מה שהביא להקלטת שיר חדש "חייל בודד", בהזמנה מיוחדת של גלי צה"ל. שנה מאוחר יותר הקליט בשן עם רותי נבון את השיר "תיגע בי".

בשנת 2005 נפגש בשן עם פיטר רוט במסגרת תוכנית הטלוויזיה "מפגשיר" בערוץ 24. במסגרת התוכנית הקליטו השניים את השיר "רק רוצה להתחתן", אשר יצא כסינגל וצולם בקליפ מיוחד מטעם הערוץ. השיר זכה להצלחה ולפופולריות ובשיאו צעד במקום הראשון במצעד השבועי ברדיו ירושלים.

בשנת 2006 יצא בשן במופע "בואו נעשה לנו חג" – קונצרט אוסף בליווי 14 נגנים ו-3 זמרות ליווי. במופע חגג בשן 40 שנות קריירה עם שירים מכל הזמנים. עוד באותה שנה הוציא לתחנות הרדיו שיר חדש הנקרא "כבר לא גיבורים" שכתב אילן גולדהירש והלחין בשן.

בינואר 2008 הוציא בשן את הסינגל "ויש אישה אחת" שכתבו טל שגב ויעקב למאי, לו גם צולם קליפ.

בפברואר 2008 החל בשן להגיש תוכנית אישית חדשה בערוץ הראשון, הנקראת "60 אישי". בתוכנית נפגש בשן עם אמנים, יוצרים ואנשי ציבור ומשוחח עימם על הפסקול המוזיקלי הישראלי שלהם. דרך השירים חוזרים המרואיינים לאירועים אישיים ומכוננים בתולדות מדינת ישראל.

בדצמבר 2008 הקליט בשן סינגל חדש, במה שאמור להיות סינגל ראשון מתוך אלבום חדש שבדרך, העונה לשם "כל פעם", אותו כתב והלחין, לעיבוד מוזיקלי של אסף תלמודי. עוד שיתף פעולה בשן לראשונה בשיר עם שלומי שבן, שניגן על הפסנתר.

בפברואר 2009 הוציא בשן סינגל נוסף מאלבומו הבא, "ימים טובים עלינו". בנו, אורי בשן, היה שותף ללחן, לעיבוד ולהפקה המוזיקלית בשיר. את האלבום המיועד עם חומרים חדשים החליט בשן בשלב זה להקפיא, זאת מאחר שהחליט להגשים חלום אישי להציא אלבום גרסאות כיסוי לשירים עליהם גדל. בשן הכיר את הגיטריסט הצעיר בן ה-26 דורון מזרחי, בוגר תואר שני באקדמיה למוזיקה קלאסית, אשר עיבד והפיק מוזיקלית את האלבום.

באוקטובר 2009 יצא לרדיו סינגל בכורה מתוך האלבום המדובר "פגישה לאין קץ" (מילים: נתן אלתרמן; לחן: נעמי שמר) אשר זכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו. כחודש לאחר מכן, בנובמבר 2009, הוציא בשן את הסינגל השני מתוך האלבום, "בית הערבה" (מילים: חיים חפר ועמוס קינן; לחן: שמוליק קראוס) אותו גם ביצע בעבר במסגרת ההרכב הופה היי. בדצמבר 2009 יצא האלבום המלא לחנויות הכולל בתוכו חידושים לשירים: "הימים הארוכים העצובים", "תלבשי לבן", "פרח הלילך", "עין גדי" ו"דבר אלי בפרחים" (דואט עם הזמרת שירלי צפרי). בהקלטות נעשה שימוש בכלים בכלי נגינה כמו: קונטרבאס, ויברפון, וכלי מיתר. במקביל יצא בשן, יחד עם המוזיקאים איתם הקליט את האלבום, בסיבוב הופעות חדש בו הוא מבצע את שירי האלבום לצד להיטיו מכל הזמנים.

באפריל 2011 הוציא לאור בשן את הסינגל "הודות לך" אותו ביצע בדואט עם יהודה פוליקר. באפריל 2012 הלחין את שיר האודישנים של כוכב נולד – "זה הזמן" למילותיו של דוד לביא. באוקטובר אותה שנה, לרגל צאת המופע החדש שלו, "המיטב פלוס", בליווי להקת לייב, הוציא בשן סינגל חדש בשם "שמים". השיר זכה להצלחה גדולה ואף החזיר את יגאל מחדש לתודעה הציבורית ("עדנה" לדבריו ולא "קאמבק"), ובשיאו צעד בראש מצעד הפזמונים השבועי של רשת ג', ואף נכנס לרשימת הפלייליסט של גלגלצ, המקנה השמעות יומיות בתחנה הצה"לית. השיר זכה לביצוע מחודש בגמר של העונה השנייה של הריאליטי בית הספר למוזיקה בו הילדים שרו ביחד עם בשן, וכן לביצוע מיוחד של להקת חיל המודיעין. בדצמבר 2012, במסגרת פרויקט מיוחד של גלגלצ לרגל המצעד הלועזי השנתי, בו מבצעים זמרים ישראלים חידושים לשירים המתמודדים במצעד השנתי, הקליט בשן את השיר "home again", במקור בוצע על ידי מייקל קיוואנוקה.

במרץ 2013 הקליט בשן סינגל חדש בשם "נחיתות והמראות" למילים ולחן שלו. השיר עתיד לעלות כרצועת בונוס יחד עם "שמים" לאלבום מיוחד שבשן עתיד להוציא השנה בו הוא מקליט את מיטב שיריו שביצע במסגרת סיבוב ההופעות הנוכחי.

ביוני 2013 בשן הוציא לרדיו את הביצוע בהופעה חיה ללהיטו "קפה אצל ברטה" (מילים: אהוד מנור, לחן: נתן כהן), כסינגל ראשון מתוך אלבום המופע העתידי. עוד יצאו לרדיו באותה תקופה הסינגלים "אל תגעו באהבה" ו"כוכבים לא משקרים" בעיבודים מחודשים.

באוגוסט 2013 יצא לחנויות אלבום המופע המלא "יגאל בשן בהופעה חיה בזאפה", הכוללים 15 שירים מתוך המופע, וכן שתי רצועות בונוס בהקלטת אולפן שהוציא בשנה האחרונה "שמים" ו"נחיתות והמראות".

באוגוסט 2014 אושפז בשן עקב פצעי דקירה. בתחילת יוני 2015 אושפז בשנית עקב פצעי דקירה,[1] אולם כעבור כמה ימים הוא הופיע בערב מחווה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית לזכר ידידו עוזי חיטמן, בהיכל התרבות בתל אביב. בשן התקבל על ידי הקהל בתשואות רבות, ובסיום הופעתו הקהל עמד והריע לו במשך דקות ארוכות.[2]

בשנת 2016 זכה בפרס אקו"ם למפעל חיים. ב-17 ביוני 2016 שב יגאל בשן לבמה לאחר שנתיים בהן לא הופיע בציבור (חוץ מפעמיים- בערב המחווה לעוזי חיטמן ובחתונה של אחד מנגניו), והופיע בזאפה. מאז הוא ממשיך להופיע במגוון במות וכאמור ב-9 בדצמבר 2018, הלך לעולמו בגיל 68 בביתו. בתל אביב.

החדשים שלנו

השאירו תגובה למערכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

השאירו תגובה

צרו קשר

מאמרים נוספים

נשמח לשיתף הדף שלנו :-)